Lajme

A do jetë Abazoviç kryeministri i ri i Malit të Zi?

Kryeministri i ri duhet të jetë Abazovic, sipas informacioneve të disponueshme aktualisht, qeveria do të përbëhet nga përfaqësues të URA dhe partive të pakicës dhe do të ketë mbështetjen parlamentare të DPS.

Presidenti malazez Milo Gjukanoviç ka shumë të ngjarë të propozojë një kryeministër për qeverinë e re deri në fund të kësaj jave ose në fillim të javës së ardhshme, pasi kreu i URA-s Dritan Abazoviç e informoi atë se kishte shumicën e nevojshme.

Sipas informacioneve të disponueshme aktualisht, kryeministri i ri duhet të jetë Abazoviç, qeveria do të përbëhet nga përfaqësues të URA dhe partive të pakicës dhe ata do të mbështeten në parlament nga opozita e udhëhequr nga Partia Demokratike e Socialistëve (DPS) Milo Gjukanoviç.

Është ende e pasigurt nëse Partia Popullore Socialiste (SNP), e cila ka pesë deputetë dhe është pjesë e një koalicioni më të gjerë të kryesuar nga kryeministri në largim Zdravko Krivokapiç, do t’i bashkohet qeverisë së re.

Sipas Kushtetutës së Malit të Zi (neni 95), kreu i shtetit i propozon Kuvendit një mandatar për përbërjen e qeverisë pas një bisede me përfaqësues të partive parlamentare.

Gjukanoviç, i cili deri mbrëmë ishte në një vizitë dyditore në Greqi, tha për TVCG se kishte përshtypjen se ekziston një marrëveshje e lartë për atë që duhet bërë tani në Mal të Zi.

Partia Social Demokrate (SDP) dhe Social Demokratët (SD) e opozitës thanë se nuk do të mbështesin qeverinë, e lëre më të marrin pjesë në të nëse ajo do të merrej me marrëveshjen bazë, regjistrimin dhe pranonte pjesëmarrjen në nismën e Ballkanit të Hapur.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button