BotaLajme

Berlusconi heq dorë nga gara për presidencën e Italisë 2 ditë para zgjedhjeve, jep një mesazh

Silvio Berlusconi ka hequr dorë nga gara për president të Italisë. Mediat vendase shkruajnë se ai ka bërë një hap pas, në emër të kërkimit të unitetit të vendit.

Ai ka ndryshuar mendje dy ditë para zgjedhjeve, të cilat do të mbahen më 24 janar. Vendimi është marrë nga mbledhja e partive të qendrës së djathtë të Italisë.
Mesazhi i Berlusconit është: Italia sot ka nevojë për unitet, përtej dallimit mazhorancë-opozitë, rreth përpjekjes për të luftuar urgjencën shumë të rëndë shëndetësore, për të nxjerrë vendin nga kriza.

Vendosa të bëj një hap tjetër në rrugën e përgjegjësisë kombëtare, duke u kërkuar atyre që e kanë propozuar të heqin dorë nga përcaktimi i emrit tim për Presidencën e Republikës.

Do të vazhdoj t’i shërbej vendit tim në një mënyrë tjetër, siç kam bërë kohët e fundit. vite, si lider politik dhe si deputet evropian, duke shmangur që mbi emrin tim të konsumohen polemika apo çarje që nuk mund të gjejnë justifikime që kombi nuk mund t’i përballojë sot.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button