BotaLajme

Biden njofton sanksionet e reja: Putin nuk e ka idenë se çfarë e pret

Presidenti i SHBA Joe Biden dënoi të martën pushtimin e Ukrainës nga presidenti rus Vladimir Putin – dhe paralajmëroi për masa të mëtejshme për të ndëshkuar Rusinë.

“Unë u them oligarkëve rusë dhe liderëve të korruptuar që kanë harxhuar miliarda dollarë nga ky regjim i dhunshëm, jo më” tha Biden gjatë fjalimit të tij ndërsa njoftoi një grup të ri pune nën Departamentin e Drejtësisë të SHBA për të hetuar oligarkët rusë.

“Ne po bashkohemi me aleatët tanë evropianë për të gjetur dhe kapur jahtet e tyre, apartamentet e tyre luksoze dhe avionët e tyre privatë, të përfituara keq”, tha ai.

SHBA po mbyll gjithashtu hapësirën e saj ajrore për avionët rusë, duke iu bashkuar një numri vendesh që morën masa të ngjashme javën e kaluar, duke izoluar më tej Rusinë, tha Biden.

Ai më pas shtoi, duke iu referuar Putinit se “ai nuk e ka idenë se çfarë po e pret”.

“Putini ka përhapur dhunë dhe kaos. Por ndërsa ai mund të ketë fitime në fushën e betejës, ai do të paguajë një çmim të lartë të vazhdueshëm në afat të gjatë,” tha Biden.

Më tej Biden u tha amerikanëve se tani është ora që SHBA të shpëtojë demokracinë.

“Tani është ora, momenti ynë i përgjegjësisë. Testi ynë i vendosmërisë dhe ndërgjegjes, i vetë historisë. Unë e njoh këtë komb. Ne do të kalojmë provën. Për të mbrojtur lirinë dhe lirinë, për të zgjeruar drejtësinë dhe mundësitë. Ne do të shpëtojmë demokracinë. Sado të vështira kanë qenë këto kohë, unë jam më optimist për Amerikën sot sesa kam qenë gjithë jetën time”.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button