Lajme

Biden paralajmëron Putinin: Rusia do ta paguajë shtrenjtë nëse pushton Ukrainën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka thënë se i tha presidentit rus Vladimir Putin se Rusia do të paguajë një “çmim të tmerrshëm” dhe do të përballet me pasoja shkatërruese ekonomike nëse pushton Ukrainën.

Biden u tha gazetarëve se mundësia e dërgimit të trupave tokësorë të SHBA-së në Ukrainë në rast të një pushtimi rus nuk ishin “kurrë në tryezë”, megjithëse Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s do t’i kërkohej të dërgonin më shumë forca në vendet e NATO-s në krahun lindor për të forcuar mbrojtjen e tyre.

“Ia bëra absolutisht të qartë presidentit Putin… se nëse ai lëviz në Ukrainë, pasojat ekonomike do të jenë shkatërruese, shkatërruese”, tha ai pas komenteve për tornadot vdekjeprurëse që goditën Shtetet e Bashkuara të premten.

Biden, i cili foli me Putinin me telefon për dy orë javën e kaluar, shtoi se ai ia kishte bërë të qartë udhëheqësit rus se pozita e Rusisë në botë do të ndryshonte “dukshëm” në rast të një inkursioni në Ukrainë.

Ministrat e Jashtëm nga G7-a të shtunën i dërguan një mesazh të ngjashëm Moskës pas një takimi në Liverpool, duke paralajmëruar pasoja të tmerrshme për çdo inkursion dhe duke i kërkuar Moskës të kthehet në tryezën e bisedimeve.

Ministrat e financave të G7-s do të takohen virtualisht të hënën për të shqyrtuar shqetësimet ekonomike, përfshirë inflacionin, por gjithashtu do të prekin sanksionet e mundshme kundër Rusisë nëse ajo lëviz kundër Ukrainës, thanë zyrtarët.

Ukraina ka akuzuar Rusinë për grumbullimin e dhjetëra mijëra trupave në përgatitje për një ofensivë të mundshme ushtarake në shkallë të gjerë.

Rusia mohon planifikimin e ndonjë sulmi dhe akuzon Ukrainën dhe Shtetet e Bashkuara për sjellje destabilizuese dhe ka thënë se ka nevojë për garanci sigurie për mbrojtjen e saj.

Biden javën e kaluar u premtoi anëtarëve të NATO-s të Evropës Qendrore më shumë mbështetje ushtarake mes shqetësimeve në rritje për akumulimin, të cilin vendet pranë kufirit të Rusisë mund të shqetësojnë në një rezultat të ngjashëm si aneksimi i Rusisë në vitin 2014 të rajonit të Krimesë të Ukrainës, tha këshilltari presidencial i Lituanisë.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button