Lajme

Dalin pamjet e reja satelitore, forcat ruse i afrohen më pranë kufirit të Ukrainës

Imazhet e reja satelitore tregojnë aktivitet të intensifikuar midis njësive ruse afër kufirit verilindor të Ukrainës. Njësitë që ishin në garnizone duket se merrnin pozicione në terren.

Imazhet satelitore janë mbledhur nga Maxar të dielën, raporton CNN. Maxar vlerëson se “dislokime të shumta të reja në terren të pajisjeve të blinduara dhe trupave janë vërejtur në veriperëndim të Belgorodit dhe afër Soloti dhe Valuyki, Rusi”.

Këto qytete janë 35 kilometra nga kufiri rus me Ukrainën. Maxar vëren, “Ky aktivitet i ri përfaqëson një ndryshim në modelin e dislokimeve të vëzhguara më parë të grupeve të betejës (tanke, transportues të personelit të blinduar, artileri dhe pajisje mbështetëse). Deri kohët e fundit, shumica e dislokimeve ishin parë të pozicionuara kryesisht në garnizonet ushtarake dhe zonat stërvitore”.

“Sot shumica e njësive luftarake dhe pajisjeve mbështetëse në Soloti janë larguar dhe gjurmët e gjera të automjeteve dhe disa kolona me pajisje të blinduara janë parë në të gjithë zonën”.

“Disa pajisje janë vendosur gjithashtu në lindje të Valuyki-t aty pranë, Rusi në një fushë afërsisht 15 kilometra në veri të kufirit me Ukrainën,” vuri në dukje Maxar. g.v/abcnews.al

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button