Lajme

Der Standard’: Tirana, kryeqyteti i të rinjve në Europë, por rinia po i ikën

Gazeta e njohur gjermane ‘Der Standard’ i ka kushtuar një artikull Tiranës, duke e cilësuar atë si kryeqytetin e rinisë, por paralelisht duke prekur fenomenin shqetësues të ikjes së të rinjve nga vendi.

Gazeta thekson se emigrimi në Shqipëri është një nga sfidat më të mëdha për vendin dhe se të rinjtë po largohen dhe nuk kthehen pasi mungon perspektiva.

Artikulli i plotë:

Të thuash se “piramida” në bulevardin e madh të Tiranës ngrihet me krenari aty, do të jepte përshtypjen e gabuar. Më shumë sikur godina e veçantë prej betoni, e cila fillimisht kishte për qëllim të bënte homazhe për diktatorin e ndjerë Enver Hoxha, po përpiqet të fshihet mes godinave qeveritare në rrugën kryesore në qendër të metropolit shqiptar. Pa sukses – ndërtesa, e cila sot duket e shkretë, bie në sy në mënyrë të pakëndshme në krahasim me sheshin Skënderbej aty pranë dhe shumë të modernizuar së fundmi.

Një nga të parët nga këta vizitorë ishte Sekretarja e Shtetit për Rininë e Austrisë, Claudia Plakolm (ÖVP). Ajo ka takuar ndër të tjera ministren e Rinisë Bora Muzhaqi. Që prej shtatorit ajo është përgjegjëse për më të rinjtë e vendit në qeverinë e re të kryeministrit socialist afatgjatë Edi Rama.

31-vjeçarja mishëron një brez të ri shqiptarësh që i kanë vënë vetes një synim mbi të gjitha: të kundërshtojnë ikjen e trurit – emigrimin e të rinjve të arsimuar nga vendi i tyre. Sipas Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik (OECD), deri në 83 për qind e njerëzve më të arsimuar në vend po mendojnë të largohen nga Shqipëria. Gjysma po përpiqen në mënyrë aktive.

Emigrimi në Shqipëri është një nga sfidat më të mëdha për vendin: vetëm nga viti 2008 deri në vitin 2018, mbi një milion shqiptarë emigruan në BE – 2.8 milionë njerëz ende jetojnë sot në vetë vendin. Edhe vetë Muzhaqi ka jetuar për disa vite jashtë vendit. Ajo studioi në Londër në Shkollën e njohur të Ekonomisë në Londër, më pas në SHBA – por më pas u kthye. Një opsion që ajo do të donte ta bënte të këndshëm për bashkatdhetarët e saj të rinj.

Megjithatë, jo shumë njerëz po përmbushin dëshirën e tyre që të rinjtë realisht të kthehen. Ka mungesë perspektive: vendi është ende një nga vendet më të varfra në Evropë, të ardhurat mesatare mujore në vitin 2020 ishin rreth 430 euro. Një pagë minimale statutore ka ekzistuar vetëm për një vit – ajo është e barabartë me 245 euro.

Procesi i anëtarësimit në BE

Përveç kësaj, procesi i anëtarësimit në BE kohët e fundit ka ngecur. Shqipëria aplikoi për anëtarësim në BE në vitin 2009 dhe është vend kandidat që nga viti 2014. Në mars të vitit të kaluar, krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së dhanë miratimin për fillimin e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Megjithatë, mbetet e paqartë se kur do të fillojnë realisht negociatat. Problemi: Bullgaria ka vënë veton në negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe në këtë mënyrë po bllokon edhe bisedimet me Shqipërinë.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button