Lajme

Dialogu Kosovë-Serbi, Kurti i gatshëm për takime – ekspertët kërkojnë koordinim mes Gjermanisë e Francës

Përpjekjet dhe presioni i vazhdueshëm ndërkombëtar rezultoi me vetëm dy takime mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

Për kreun e Qeverisë së Kosovës takimi me palën serbe nuk është ndonjë problem as për këtë vit, mirëpo Kosova është e vendosur sa iu përket kornizave të dialogut.

Në anën tjetër njohësi gjerman i zhvillimeve në Ballkan, Bodo Weber shpreson që 2021 të jetë vit i zhvillimeve të reja në dialog.

Weber kërkon që vendet e BE-së të rrisin koordinimin për politikat në Ballkan.

“Nevojiten negociata serioze mes Berlinit dhe Parisit për të eliminuar dallimet që kanë ndaj zgjerimit pasi që pa këtë nuk do ta kemi SHBA-në si lojtar kryesor në rajon. Pres që të rivendosen negociatat mes Kosovës dhe Serbisë por kjo do të jetë në kontekstin e fillimit të zgjerimit të BE-së”, deklaroi Weber.

Ndërkohë kryeministri Kurti është shprehur i gatshëm që Kosova të arrijë marrëveshje finale me Serbinë Brenda vitit 2022.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button