Lajme

Elon Musk ka rritur pasurinë e tij neto në 306 miliardë dollarë

Themeluesi i Tesla-s, Elon Mask, shtoi 32.6 miliardë dollarë në vlerën e tij neto vitin e ri, duke e çuar pasurinë e tij në 304.2 miliardë dollarë.

Të ardhurat e papritura të Musk e shtynë vlerën e tij neto përtej shifrës 300 miliardë dollarë, të cilën ai e kaloi shkurtimisht në nëntor, duke e bërë atë personin e parë që e bën këtë.

Sipas Forbes, miliarderi i cili është gjithashtu themeluesi i kompanisë komerciale të hapësirës SpaceX, mbeti në krye të listës së të pasurve në botë edhe në vitin e ri.

Bernard Arnault, CEO i perandorisë franceze të modës LVMH, është në vendin e dytë, me një vlerë neto prej 103.6 miliardë dollarësh, sipas Forbes. Themeluesi dhe ish-CEO i Amazon, Jeff Bezos është në vendin e tretë, me një vlerë neto prej 103.6 miliardë dollarësh, përcjell Klankosova.tv

Të dielën, prodhuesi i makinave elektrike njoftoi se kishte dorëzuar më shumë se 936 mijë makina në 2021, duke tejkaluar pritjet e analistëve, por gjithashtu njoftoi se 475 mijë nga automjetet e saj të ndërtuara midis 2014 dhe 2021 ishin tërhequr.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button