Lajme

Erdogan dhe fantazma e Skënderbeut

Vizita e fundit e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në Shqipëri nuk ishte si të tjerat në të shkuarën. Sigurisht që kryeministri shqiptar Edi Rama ia shtroi tapetin e kuq, por emocionet e dikurshme munguan në mënyrë të dukshme. Populli dhe klasa politike ishin tw ndarë. Vendimi i Erdoganit për të vizituar në përvjetorin e vdekjes (17 janar 1468) të Gjergj Kastriotit (i njohur edhe si Skënderbeu), një hero shqiptar në luftën kundër osmanëve, u pa nga shumë njerëz si një provokim.

Ndërsa Erdogan ishte në qytetin e Laçit, ku përshëndeti të kaluarën osmane të “vendit të shqiponjave”, ndërsa përuroi apartamentet e reja të financuara nga Ankaraja për shqiptarët e mbetur pa shtëpi nga tërmeti i 2019, homologu i tij Ilir Meta bëri homazhe për monumentin e Skënderbeut në qyteti i Lezhës.

Ndërkohë, ndryshe nga rastet e mëparshme, autoritetet e Tiranës zgjodhën të mos mbulonin statujën e madhe të Skënderbeut në sheshin qendror të kryeqytetit gjatë vizitës së Erdoganit.

Rama duket se e ka ngritur udhëheqësin e Turqisë me prirje islamike në një partner strategjik kyç. Mirëpo, sjellja arrogante e këtij të fundit ka nisur të bezdisë popullin shqiptar, i cili ndjen se po iu përdhoset krenaria e tij kombëtare.

Një tjetër kërkesë e diskutueshme e Erdoganit ishte që Tirana të dorëzonte mbështetësit e FETO-s, lëvizjes Gylen të cilën ai e quan një organizatë terroriste (një kartë që ai përdor për shumë prej kundërshtarëve të tij) me ndikim të rëndësishëm mbi popullsinë myslimane të Shqipërisë, dhe në vend të kësaj të instalonte një lidership sipas zgjedhjes së tij, mbi komunitetin mysliman.

Komuniteti Mysliman kundërshtoi inaugurimin e një xhamie në Tiranë, e cila u bekua nga Erdogan. Gjatë konferencës për shtyp, Erdogan tha se marrëdhëniet dypalëshe do të varen nga suksesi i Shqipërisë në largimin e FETO-s nga vendi. Ramës iu desh të ndërhynte për të shpëtuar dinjitetin e zyrës së tij, duke thënë se vendi i tij nuk ka asnjë detyrim ndaj Turqisë.

Shqiptarët mund të duan paratë e Erdoganit, por e shohin atë duke fyer krenarinë e tyre kombëtare dhe duke kërkuar të imponojë besimin e tij fetar. Unë ende nuk kam hasur në një shqiptar që ëndërron të jetojë në një republikë islamike të stilit Erdogan – kredo politike që i forti turk ka kërkuar të promovojë (nëpërmjet dogmës së Atdheut Blu) në Shqipëri dhe në pjesën tjetër të Ballkanit.

Përse Rama kërkon të ankorojë vendin e tij në Turqinë e Erdoganit? Pyetja është e hapur për interpretim./ Kathimerini

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button