Lajme

Fituesi rus i çmimit Nobel: Ndihem i turpëruar për situatën në Ukrainë

Dmitry Muratov, i cili redakton gazetën “Novaya Gazeta”, një nga pak botimet e pavarura të mbetura të Rusisë, thotë “ashtu si pikëllimin, ne po përjetojmë edhe turpin”.

Ai akuzon Putinin se po luan me një buton bërthamor sikur të ishte një çelës kyç i një makine të shtrenjtë dhe pyet: “Çfarë më pas – një goditje bërthamore?”.

“Unë nuk shoh ndonjë interpretim tjetër të fjalëve të Vladimir Putin për “një armë ndëshkimi””, tha ai.

Muratov fitoi Çmimin Nobel për Paqe në vitin 2021 si mirënjohje për luftën e tij për lirinë e shprehjes në Rusi.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button