Lajme

Flamuri kosovar ndriçohet në shatërvanin e Zagrebit

Ambasadorja e Kroacisë në Kosovë, Danijela Barisiq ka shpërndarë një fotografi ku flamuri kosovar ndriqohet në shatërvanin e Zagrebit.

Krahas fotografisë, Barisiq ka shkruar ‘Gëzuar ditën e pavarësisë’.

Po ashtu, presidenti i Kroacisë, Zoran Milanovic i ka shkruar letër urimi për ditën e pavarësisë Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani.

Kosova sot feston 14-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë. Të dielën e 17 shkurtit 2008 në orën 15:39 në Kuvendin e Kosovës u lexua Deklarata e Pavarësisë.

Nga ai moment, Kosova u shpall e pavarur, duke u bërë shtet sovran, me institucione të pavarura dhe me simbole unike shtetërore brenda Ballkanit Perëndimor.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button