Lajme

Gjermania pezullon Nord Stream 2

“Certifikimi i projektit gazsjellës Nord Stream 2 nuk mund të vijojë pas veprimeve të fundit të Rusisë”.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, i ka dhënë goditjen e parë reale Rusisë dhe Vladimir Putinit, duke anuluar vijimin e projektit Baltik të Nord Stream 2, i cili pritej të kalonte tubacionet e gazit drejtpërdrejt nga Rusia për në Gjermani.

Vetë punimet e tubacioneve, janë përmbyllur në shtator 2021. Mirëpo, ato ende nuk janë vënë në operim.

Tashmë, pas edhe një thirrjeje të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, projekti është në halt dhe duket se nuk do të ketë lehtësim të masës pa një tërheqje të Putinit.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button