Lajme

Gjermania shqyrton vendimin për furnizimin e Ukrainës me raketa kundërajrore

Gjermania po shqyrton furnizimin me 2700 raketa kundërajrore për Ukrainën, ndërsa po mbrohet nga pushtimi që ka filluar Rusia, tha të enjten një burim qeveritar.

Agjencia gjermane e lajmeve DPA raportoi se Ministria e Ekonomisë kishte aprovuar furnizimin me raketa të raketave Strela, pjesë e inventarit të ushtrisë së ish-Republikës Demokratike gjermane.

Një burim i tha Reutersit që Këshilli Federal i Sigurisë duhet që ta aprovojë këtë lëvizje fillimisht. “Raketat janë gati të transportohen”, ka thënë burimi.

Kjo do të vinte pas 1000 armëve anti-tank dhe 500 raketave Stinger që Gjermania tha të shtunën se do ta furnizonte Ukrainën, në një ndryshim të politikës pasi Rusia pushtoi fqinjin e saj.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button