LajmeSport

Grasshoppers blindon dy talentët nga Kosova

Grasshopper Club Zürich ka njoftuar se ka zgjatur kontratën e dy talenteve të mëdhenj nga Kosova.

Bëhet fjalë për Leonard Ukan dhe Dion Kacuri, të cilët janë trajnuar në ekipin e të rinjve të GC, dhe kanë nënshkruar kontratë përkatësisht deri në vitin 2025 dhe 2023.

Me Kacurin dhe Ukën, GC ka siguruar të ardhmen për klubin, të cilët pavarësisht moshës së re, tashmë kanë aftësi të shkëlqyera teknike.

17-vjeçari Dion Kacuri ka luajtur 11 ndeshje me U21 në sezonin aktual dhe ka shënuar një gol. Përveç kësaj, mesfushori i ri shënoi edhe dy gola të tjerë në tre ndeshje me U18. Në fund të tetorit, Kacuri madje bëri debutimin e tij profesional me Grasshopper Club Zurich kur trajneri Contini e zëvendësoi atë me Kaly Sène kundër FC Sion në minutat e fundit të lojës. Kacuri tani ka vazhduar kontratën me Grasshopper Club Zurich deri në vitin 2025.

Shoku i tij 20-vjeçar i skuadrës Leonardo Uka kontribuoi një pjesë të parë të suksesshme të sezonit U21 me tetë gola në 15 ndeshje. Sulmuesi 20-vjeçar nga Uznach, i cili ka luajtur edhe dy ndeshje për kombëtaren U19 për Kosovën, tani ka nënshkruar kontratë deri në verën e vitit 2023, me opsion edhe për 12 muaj të tjerë.

Grasshopper Club Zurich po pret me padurim bashkëpunimin e mëtejshëm me Dion Kacurin dhe Leonardo Uka dhe u uron gjithë të mirat në gjysmën e dytë të sezonit, thuhet në njoftimin e tyre.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button