Lajme

I shpëtojnë luftës së pamëshirshme me Rusinë, strehoet familja e parë ukrainase në Shqipëri

Ka mbërritur në Shqipëri dhe është strehuar në Tiranë familja e parë ukrainasë.

Bëhet fjalë për një familje me katër anëatrë, burrë, grua e dy fëmijët e tyre tashmë i kanë ikur luftës së tmerrshme që Rusia po zhvillon në Ukrainë.

Ndërkohë që këtë lajm e ka bërë me dije Ministrja e Shtetit për Marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali. Kjo e fundit shkruan se ukrainasit tashmë ndodhen në një fermë në Laknas ku nuk u ka munguar mikpritja.

“Ikur nga tmerri i luftës, familja e parë nga Ukraina mbërrin në Tiranë!”- shkruan ndër të tjera Spiropali.

Bëhet me dije se kjo familje do të pasohet edhe nga ukrainas të tjerë që do të vijnë të strehohen në Shqipëri. Vetë kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se njësoj siç u veprua me afganët që u pushtuan nga talebantë, Shqipëria do të hapë dyert edhe për ukrainasit.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button