Lajme

Kjo deklaratë e Ish-shefit të CIA’s nuk do t’i pëlqej Putinit

Ish – shefi I CIA’s në vitet 1991-1993 Robert Gates, i cili ka shërbyer edhe si ministër I Mbrojtjes gjatë viteve 2006-11 në administratë e Bush dhe Obama’s, ka bërë një vlerësim interesant për situatën dhe tensionet Rusi -Ukrainë, në të cilat është përfshirë edhe Perëndimi. Gates ka shkruar se tensionet e atjehsme e kanë galvanizuar NATO’n ndërkohë që Putin është një pozitë të vështirë.

Gazeta Express sjell vetëm një fragment të shkrimit autorial të Gates në Financial Times.

Moska ka vendosur diku rreth 100 mijë trupa në kufijtë e Ukrainës. Cfarë tani?

Putin tani e gjen vetën në një situatë kur suksesi rus definohet ose si një ndërrim i qeverisë në Kiev (me një trashëgimtar të lidhur me Moskën), ose me pushtimin e vendit. Diplomati francez i shekullit 18 Talleyrand mendohet të ketë thënë: “Mund të bësh gjithcka me bajoneta pos të ulesh në to”. Putini ose duhet t’i përdorë trupat shpejt ose të ballafaqohet me turpërimin e tërheqjes së tyre pa arritur asgjë përvec shtyrjes së Ukrainës afër Perëndimit. Në secalin rast ai e ka vënë veten në një pozicion të vështir në vendin e tij dhe jashtë. SHBA dhe aleatët e saj duhet të cfarë të munden për t’ia bërë më të ështira telashet.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button