Lajme

Kolona ushtarake ruse shihet duke u nisur drejt rajonit Donbas të Ukrainës

Një kolonë ushtarake ruse u pa duke lëvizur drejt rajonit të Donbasit në Ukrainën lindore.

Kolona me afro 200 automjete ushtarake u pa pranë vendbanimit Kuibyshevo në rajonin e Rostovit të Rusisë teksa po përparonte drejt kufirit me rajonin e Donbasit.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba përmes Twitter-it u shpreh: “Raporte shqetësuese nga Krimea për të gjithë turnin e natës të fabrikës kimike Titan në Armyansk të evakuuar nga objekti”.

“Kjo mund të jetë një përgatitje për një tjetër provokim të organizuar nga Rusia. Moska duket se nuk ka kufij në përpjekjet për të falsifikuar pretekste për agresion të mëtejshëm”, shtoi ai.

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi të hënën se Moska njeh dy rajone separatiste ukrainase, Luhansk dhe Donetsk, si shtete të pavarura, ndërsa më pas paralajmëroi dërgimin e forcave ruse atje për të “ruajtur paqen”.

Njoftimet shkaktuan një dënim të gjerë global si shkelje të Kartës së OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar, ndërsa vendet perëndimore njoftuan sanksione të reja ndaj Rusisë.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button