Lajme

Komandanti i marinës gjermane jep dorëheqjen për komentet për Putinin

Në Gjermani, Komandanti i Marinës, Zëvendës Admirali Kay-Achim Schönbach, dha dorëheqjen nga posti i tij për shkak të komenteve të tij për “nevoja për të treguar mirëkuptim ndaj Putinit”.

Shefi i marinës gjermane, zëvendës-admirali Kay-Achim Schönbach, tërhoqi komentet e tij ku bëri thirrje për afrim me presidentin rus Putin në mes të krizës në Ukrainë, duke e cilësuar atë si një “gabim”.

Duke folur në një institut në Nju Delhi të premten, ai tha: “A dëshiron Rusia me të vërtetë një brez të vogël të tokës së Ukrainës, të integrojë në vendin e saj. Jo, kjo është e pakuptimtë. Putini ndoshta po ushtron presion sepse e di se mund ta bëjë këtë. dhe ai ndan opinionin e BE-së. Ajo që ai me të vërtetë dëshiron është respekti”.

Komentet e tij shkuan kundër narrativës aktuale që vjen nga Evropa në mes të përkeqësimit të situatës në Evropën Lindore dhe vendosjen e trupave ruse në kufirin me Ukrainën.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button