Lajme

Kryeministri i Malit të Zi paralajmëron për kolaps të qeverisë përpara votimit

Mali i Zi ndodhet në kaos politik përpara votimit kritik në parlament të premten, që ose do të rrëzojë kryeministrin e vendit, ose do të hapë rrugën për zgjedhje të reja.

Të martën, kryeministri i vendit, Zdravko Krivokapiç, paralajmëroi se qeveria e tij ishte në prag të kolapsit dhe bëri thirrje për zgjedhje të reja në vendin e ndarë ballkanik, një shtet aspirues për anëtarësim në BE.

Ai përballet me një votë mosbesimi të udhëhequr nga ish-partnerët e tij të koalicionit, Veprimi i Reformës së Bashkuar, një parti liberale e udhëhequr nga zëvendëskryeministri Dritan Abazoviç me vetëm tre vende në parlament.

Por Krivokapiç, i cili erdhi në pushtet në krye të një koalicioni të gjerë në gusht 2020 që përfshinte parti pro-serbe dhe pro-ruse, si dhe liberalë dhe grupe minoritare, ka pohuar se presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç dhe Partia e tij Demokratike e Socialistëve (DPS) qëndron pas përpjekjes për ta zëvendësuar atë.

Gjukanoviç sundoi Malin e Zi për më shumë se 30 vjet dhe e çoi vendin në pavarësi nga Serbia në 2006 dhe në NATO në 2017, kundër kundërshtimeve të furishme nga Moska, si dhe nga brenda Malit të Zi, ku vendimi çoi në protesta në rrugë.

Krivokapiç paralajmëroi të martën se nëse qeveria e tij dështon, “përqendrimi i pushtetit politik do të transferohej në duart e DPS-së së mundur dhe presidentit të saj”.

“U bëj thirrje atyre që më akuzojnë se mbroj pozicionin tim, që t’ua kthejnë mandatet qytetarëve dhe të kontrollojnë legjitimitetin e platformës së tyre të re politike në zgjedhjet e parakohshme parlamentare,” tha Krivokapiç.

Megjithë ndërhyrjen e Krivokapiç, URA ka të ngjarë të ketë sukses në përpjekjet e saj për ta zëvendësuar atë të premten. Sondazhet tregojnë se shumica e partive të Malit të Zi, duke përfshirë DPS, do të humbnin mandate nëse mbaheshin zgjedhjet.

Megjithatë, Abazoviç nuk do të ketë një shumicë në parlamentin 81-vendësh të Malit të Zi dhe do të detyrohet të formojë një qeveri të pakicës.

Drama e vazhdueshme politike në Mal të Zi ka të ngjarë të vazhdojë të pengojë pranimin e vendit në BE, i cili favorizohet nga të gjitha partitë politike dhe një shumicë e konsiderueshme malazeze.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button