Lajme

Lëvizjet befasuese të Putinit: Vuçiç: Ushtria të jetë gati!

Pasi presidenti rus Vladimir Putin njohu pavarësinë e provincave pro-ruse në Ukrainën lindore në një fjalim televiziv drejtuar kombit sonte, edhe presidenti serb Aleksandar Vuçiç iu drejtua publikut në Serbi.

Nga Monako ku ndodhet për vizitë zyrtare, ai tha:

“Natyrisht, jam i shqetësuar se situata nuk është e lehtë, presioni politik mbi Serbinë pas fjalimit të Putinit do të jetë më i fortë se kurrë. Kam kaluar shumë në pushtet, por ajo që kam përjetuar dhe pres të ndjek nuk do të jetë e lehtë. Askush nuk mund të parashikojë më se çfarë do të ndodhë. Ajo që ne dinim nuk ekziston më,” tha Vuçiç, duke shtuar se ka urdhëruar ushtrinë që të jetë gati.

“Sot pas seancës i dhashë urdhër Ushtrisë si Komandant i Përgjithshëm që të përgatitet në mënyrën më të mirë në çdo kohë. Vazhdojmë të bëjmë atë që është më e mira për mbrojtjen e vendit”, është presidenti serb. i cili më pas iu referua bisedës që pati me Macron.

“Biseda ishte e rëndësishme, për situatën në rajonin tonë. Pres më shumë bisedime në ditët në vijim. Ka frikë të madhe nëse gjithçka mund të shtrihet në Ballkanin Perëndimor,” tha Vuçiç.

Ai iu referua sërish vendimit historik të nënshkruar nga presidenti rus sonte.

“Unë kurrë nuk kam parë një vendosmëri të tillë te Putini. Herën e fundit ne folëm për tre orë dhe ai foli për Ukrainën për tre minuta, vetëm për këtë. Meqenëse mendoj se e njoh mirë atë, mund të them se gjërat do të shkojnë në këtë drejtim. Ai tha atë që mendonte, e pashë veçanërisht kur foli për Leninin. atë dekomunistizimin”, tha Vuçiç.

Ai vijoi duke thënë se “Serbia është në rrugën evropiane dhe thekson mbështetjen për integritetin e Ukrainës, por pjesa më e madhe e kombit është në anën e Rusisë”.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button