Lajme

Mariupoli, pse rusët kërkojnë ta marrin medoemos këtë qytet

Pse Rusia është e dëshpëruar të marrë në kontroll qytetin e Ukrainës, Mariupoli?

Mijëra trupa ruse janë mbështetur nga Moska janë përpjekur të pushtojnë qytetin juglindor të Ukrainës, Mariupoli për gati një javë.

Forcat ruse, tani kanë ndërprerë energjinë elektrike për qytetin.

Udhëheqësi separatist me bazë në Donetsk, Denis Pushilin, ka thënë se ushtarët e tij po përpiqen të rrethojnë qytetin.

Situata është ndezur në Mariupoli, sepse qyteti ndodhet në pozicionin strategjik kyç në Detin Azov, që ndan forcat ruse në gadishullin e aneksuar të Krimesë dhe trupat separatiste të mbështetura nga Moska në Ukrainën lindore, shkruan BBC.

Rusia është përpjekur të angazhohet në zbarkime të dyfishta të trupave në rajon për ditë me radhë.

Nëse Moska pushton Mariupolin, atëherë Putin mund të krijojë një urë tokësore midis forcave të saj në Ukrainën juglindore dhe Krimesë.

Megjithatë më e rëndësishmja është se qyteti është gjithashtu një port i madh.

Anijet eksportojnë nga ky qytet grurë në të gjithë botën.

Imagjinoni se çfarë përfitimesh do të kishte Rusia nëse do të pushtonte qytetin “thesar” të Ukrainës.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button