Lajme

Media ruse: Iskander-M në Serbi për Bondsteel-in në Kosovë

Bisedimet e fundit ndërmjet përfaqësuesve të Rusisë, Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s kanë treguar mosgatishmërinë e Perëndimit për të ndryshuar politikën e jashtme ndaj Moskës, shkruan portali rus topwar.ru.

Kjo demonstroi pa mëdyshje refuzimin për të bërë lëshime ndaj Rusisë, për një çështje kaq të ndjeshme për vendin tonë, si përfshirja e Ukrainës dhe Gjeorgjisë në NATO.

Aleanca deklaroi se kjo nuk është çështje e së ardhmes së afërt, por në një moment në të ardhmen ky proces do të përfundojë. Kjo do të thotë se herët a vonë infrastruktura ushtarake e NATO-s, duke përfshirë armët sulmuese sulmuese, do të vendosen në territorin e këtyre vendeve.

Siç shpjegoi Putin, në këtë rast, koha që duhet që raketat të arrijnë në Moskë do të reduktohet nga 10-15 në 7-10 minuta, dhe territori që kufizohet me kufijtë rusë dhe perëndimorë në perëndim dhe jugperëndim do të merret nën kontroll ushtarakisht. “Kjo do t’i japë Aleancës një avantazh të konsiderueshëm taktik, duke krijuar kështu një kërcënim të papranueshëm për Rusinë nga sistemet raketore ofensive”, shkruan portali.

Megjithatë, ata theksojnë se Rusia mund t’i japë një përgjigje adekuate vendosjes së armëve sulmuese përgjatë perimetrit të kufijve të saj.

“Mund të jetë vendosja e sistemit raketor taktik Iskander-M në Serbi – në thellësi të formacioneve luftarake të NATO-s, të përqendruara në krahun juglindor të Evropës. Ky sistem raketor me rreze të deklaruar deri në 500 kilometra, nëse vendoset në Serbi, është i aftë të mbajë në sy një territor mbresëlënës, duke ‘arritur në të ashtuquajturat vende të katërshes së Vishegradit, si dhe territoret evropiane të Turqisë (nëse vendosen në Serbinë jugore).

Në të njëjtën kohë, thonë ata, kompleksi ushtarako-industrial rus është në gjendje të prodhojë disa versione të Iskander-M me rreze të gjatë, të cilat mund të rrisin ndjeshëm zonën e prekur, duke e zgjeruar atë në Evropën Qendrore dhe Perëndimore”, shkruan ky portal rus.

Madje, një nga bazat më të mëdha ushtarake amerikane në Evropë, baza në Kosovë (Bondsteel), thonë ata, automatikisht do të hyjë në fushëveprim të saj.

Ata thonë se në parim nevojitet pëlqimi i Beogradit për vendosjen e këtyre sistemeve raketore në territorin e Serbisë.

“Kjo kërkon ndërgjegjësim të plotë të autoriteteve lokale për kotësinë e bashkëpunimit me Perëndimin, i cili tashmë ka demonstruar plotësisht diktatet e tij duke shkatërruar Jugosllavinë gjatë bombardimeve të vitit 1999. Ata tani po përpiqen të sjellin forcat properëndimore në pushtet përmes të ashtuquajturave eko- aktivistë. Sipas presidentit serb Aleksandar Vuçiç, këta aktivistë po sponsorizojnë organizata amerikane dhe evropiane si Fondi Marshall”.

Është e mundur që në sfondin e këtyre ngjarjeve, autoritetet serbe të kuptojnë nevojën për një afrim edhe më të fortë me Rusinë. Për më tepër, Moska ka provuar tashmë aftësinë e saj për t’iu përgjigjur shpejt situatave të krizës në vendet aleate duke vendosur me shpejtësi forcat e CSTO (Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive) në Kazakistan.

Me një mbështetje të tillë, Serbia mund të nisë një kurs të qëndrueshëm zhvillimi, i mbuluar nga një mbështetje e fortë ushtarake dhe politike nga Moska, duke përfshirë sistemet raketore Iskander-M.

Gatishmërinë për këtë lloj bashkëpunimi duhet ta tregojnë zgjedhjet e planifikuara në Serbi më 3 prill, të cilat do të tregojnë se kush do të vijë në pushtet – forcat konstruktive të interesuara për prosperitetin e vendit, apo marionetat perëndimore, shkruan portali rus.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button