KurioziteteLajme

Njihuni me 12-vjeçarin që u bë milioner duke krijuar NFT

Ai është vetëm 12 vjeç, por ky djalë nga Londra është tashmë një milioner i vërtetë.

Gjithçka nga krijimi i figurave në internet – kur ai nuk është i zënë duke bërë detyrat e matematikës.

Benyamin Ahmed, një nxënës i klasës së tetë me aftësi për të krijuar imazhe origjinale të njohura si NFT, i ka kthyer aftësitë personale në një portofol masiv të kriptovalutave me vlerë rreth 1 milion dollarë. Dhe ai e bëri atë në më pak se një vit.

Koleksioni i nënshkrimit prej 3,350 imazhesh me pikselë paraqet balena të veshura me kapele bejsbolli ose shirita djersitjeje, pipa duhani ose kapele të sipërme, me një shumëllojshmëri të sfondeve shumëngjyrëshe.

Këto NFT – imazhe jo të këmbyeshme – janë figura vizatimore, me të drejtë autori dixhital, të cilët janë shumë të kërkuar në grupin e bitcoin dhe metaverse. Disa nga “Balenat e çuditshme” të Ahmedit janë shitur për 20 mijë dollarë.

“Vendosa për një balenë sepse dikush që zotëron 1000 bitcoin quhet balenë”, tha Ahmed.

Ai mësoi për NFT-të kur një mik i babait të tij, i cili është programues për bursën e Londrës, bleu një imazh të Rare Pepe për 27 mijë dollarë.

“Në atë kohë dukej tepër e shtrenjtë, por shoku i babait tim shiti NFT-në e tij vetëm disa muaj më vonë për gjysmë milioni dollarë”, tha Ahmed, “u magjepsa që dikush ishte i gatshëm të paguante kaq shumë për një jpeg!”

Dhe ky lloj fitimi nuk ishte i pazakontë. NFT-të më të njohura janë nga koleksioni CryptoPunks, me disa imazhe që kushtojnë miliona. Në vitin 2021, shitjet e NFT arritën në 25 miliardë dollarë.

Kështu, djali i guximshëm, i cili mësoi bazat e kodimit kur ishte vetëm pesë vjeç, mësoi veten se si të përdorte OpenSea, tregu më i madh në internet NFT, dhe si të krijonte fotografitë e tij të profilit. Ai publikoi “Wird Whales” në qershor të vitit 2021.

Pas nisjes së tij, Ahmed postoi një temë në Twitter për krijimin e balenave të tij. Publikimet iu bënë virale dhe ai u bë një personazh i famshëm në universin NFT. Ai tani po bashkëpunon në koleksione të tjera me stilistë që kanë punuar për Marvel dhe Disney.

Deri më sot, koleksionet me të cilat ai ka punuar janë tregtuar me një vlerë marramendëse prej 15 milionë dollarësh, thotë ai.

Djaloshi ka fituar personalisht rreth 1 milion dollarë, të cilat i mban të gjitha në kriptovaluta. Ai nuk ka konvertuar asnjë qindarkë dhe nuk ka as një llogari bankare tradicionale.

“Ekziston rreziku që gjithçka mund të shkojë në zero, por nuk më duhen ende paratë”, tha ai. “Unë jam i bindur se çmimet [kripto] do të rriten shumë më tepër”, pohoi ai.

Nxënësi i klasës së 8-të, i cili kënaqet me notin dhe taekwondon kur nuk është duke e majmur portofolin, fillimisht donte të heshtte për suksesin mahnitës. Por kur historia filloi të bëhej publike, miqtë dhe familjarët filluan ta urojnë.

Gjyshërit e tij janë veçanërisht krenarë për sukseset e tij, “Gjyshi im është vërtet i sëmurë për momentin, kështu që ishte emocionuese ta shihja atë duke ndjekur të gjitha sukseset e mia”, tha Ahmed.

“Nuk janë paratë, por momentet si ky që më sjellin më shumë lumturi”, përfundoi ai.

Ndryshe, OpenSea, e cila është qendra më e madhe tregtare në botë për NFT (Non-Fungible Token), theu rekordin e saj të mëparshëm për volumin mujor të tregtimit nga gushti i vitit 2021.

Gjatë janarit të këtij viti, OpenSea gjeneroi më shumë se 4.95 miliardë dollarë në platformën e saj kur bëhet fjalë për vëllimin e tregtimit të kriptomonedhave Ethereum.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button