HistoriLajme

‘Para disa ditesh fola vete me Skenderbeun’!!! A doni te dini se ç’me tha?

Shkruan: Enkel Muço

I madhi Skenderbe thone qe Nenen e keni
Serbe, si qendron e verteta?
Nqs do ishte ashtu, do kisha shkuar tek Krajli ne Serbi, dhe Shqiptaret nuk do me donin apo pranonin, por kur nuk je prezent ç’fare nuk te thone e shajne !

Kur e pyeta, pse e braktise postin e Komandantit ne Ushtrine e Perandorise Osmane, ai u pergjigj;
Une linda Shqiptar prej Gjuhe dhe Gjaku, me rrembyen per disa vjet, por jo per gjithmone!
Perse vendoset ti luftonit Osmanet?
Sepse deshiroja te ç’liroja trojet dhe Popullin tim nga pushtuesit!

Ju i madhi Skenderbe, keni vrare dhe keni prere perveç Turqeve dhe shqiptare te besimeve te ndryshme fetare?!
Po kam vrare, por shume pak, duhet te kisha vrare me shume ,qe te me ishte bindur gjithe populli dhe Principatat ti drejtoja dhe komandoja drejt nje Perandorie Shqipetare!

Thone i madhi Skenderbe, se ju ishit luftetar i Krishterimit?
Po ,Shqiptaret perhapen Krishterimin ne gjithe Gadishullin Ilirik dhe me tej madje, dhe si i tille une luftova kunder pushtuesve, dhe perpara se te isha i Krishtere , isha dhe ngelem Shqipetar! Ndersa nje pjese e madhe e popullit tim u kthyen ne Islam, dhe deri ketu , eshte zgjedhje e pranuar por dhe inponuar me dhune, por nuk mund te shesesh dhe mohosh Identitetin, Gjuhen, Kulturen, Historine , per tu bere Fetar Islamik,qe per disa favore dhe Peshalleqe te falura nga Sulltani, u dashka mohuar Vatani !

Thone i madhi Skenderbe, se ju luftuat per bashkim Principatash ?!
Po vertet ashtu luftova, por nuk ja dola ,
sepse Shqiptaret nuk i lejon Egua , Zilia, dhe Tradhetia , e ketu deshtova, sepse nuk desha te akuzohem per krime kunder Njerezimit !

Po sot i madhi Skenderbe, meqense jeni larg, keni ndonje mesazh per Shqiptaret???

Sot me duket me veshtire se atehere, sepse eshte rritur materializmi dhe interesat, Populli eshte shume i perçare, Fete dhe fetaret jane bere si Sofrat dhe servitoret ( Restorantet dhe kamarieret), shikoj me teper interes material personal perpara atij Atdhetar Kombetar !

Por une do ju ndihmoj ! Rruga e shpetimit eshte bashkimi, pa dallim feje, krahine, dashurise per njeri tjetrin, tolerante me bashke ‘atdhetarin, dhe aspak me armikun !
Mos lejoni Politikanet t’ju shesin dhe blejne si mall konsumi , mos vendosni Partine mbi Shqiperine !
Lereni Hoxhe efendine ne punen e vete derisa te ç’mendet, lereni dhe Priftin te kendoje e shurdhohet, pra ata le ti therrasin Zotit, se mbase ndonje dite i degjon !

Ndersa ne te bashkuar, Familjarisht, si Shoqeri dhe Popull te punojme luftojme per te mbrojtur Identitet, Gjuhe, Kulture, Histori, per te ardhmen , presporitetin, begatine Kombetare !!!

Ju faleminderit shume Gjergj Kastrioti !!!

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button