Lajme

Presidenti ukrainas për tensionet me Rusinë: Tani kemi mbështetjen më të madhe që nga viti 2014

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka lavdëruar mbështetjen e perëndimit përballë kërcënimeve të Rusisë për një pushtim të mundshëm.

Ai u tha deputetëve se mbështetja për Ukrainën është më e madhja që nga vitit 2014, teksa sot priti liderët britanikë, polakë dhe holandezë, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ndërsa, zyrtarë të lartë amerikanë dhe rusë do të mbajnë një takim të ri ku do të diskutohet mbi krizën mes të dy vendeve.

Kujtojmë se kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki ka premtuar armë mbrojtëse për Ukrainën, duke përfshirë dronë, raketa anti-ajrore dhe ndihma humanitare.

“Polonia ka thënë se po përgatitet për një fluks të madh potencial të refugjatëve ukrainas nëse Rusia sulmon”, shkruan BBC.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button