BotaLajme

Rusia sjellë numër të madh të anijeve e nëndetëseve të marinës ushtarake në Detin e Zi

Marina ushtarake ruse përreth Ukrainës tani është vendosur. Anije zbarkuese, anije luftarake, nëndetëse dhe aeroplanmbajtëset dominojnë Detin e Zi.

Ndërtimi i marinës ruse në Detin e Zi tani duket i përfunduar. Më shumë anije luftarake mund të mbërrijnë në ditët në vijim, por mjetet thelbësore të marinës ushtarake janë aty.

Rusia ka vendosur mjete kyçe detare, mijëra kilometra nga bazat e saj në Arktik dhe Paqësor, në pozicione pranë Ukrainës.

Jashtë Detit të Zi, në Mesdhe, më shumë forca detare janë gati. Këto mund të shihen si një shtresë e jashtme e mbrojtjes, kryesisht kundër përfshirjes së NATO-s, shkruan NavalNews, transmeton Gazeta Express.

Flota ruse e Detit të Zi është përforcuar nga anije zbarkuese amfibe dhe luftëtarë nga Arktiku, Baltiku, Paqësori dhe Kaspiku. Në fillim të këtij muaji, gjashtë anije zbarkimi amfibe, me bazë normale në Detet Arktik dhe Baltik, u zhvendosën gjithashtu në Detin e Zi.

Disa njësi, duke përfshirë korvetat e raketave dhe anijet zbarkuese, janë zhvendosur kohët e fundit në Detin Azov. Ky trup i kufizuar, i cekët, i ujit i vendos ata ngjitur me qytetin e Mariupol në rajonin e Donetskut.

Megjithatë kjo lëvizje mund të shihet si një devijim, ose forcë e vogël. Shumica e anijeve zbarkuese të Rusisë dhe aseteve të tjera mbeten në pjesën kryesore të Detit të Zi. Kjo kërcënon bregdetin jugor të Ukrainës duke përfshirë qytetin strategjik të Odessa.

Ka shumë pak anije zbarkimi për të sugjeruar se zbarkimet amfibe do të ishin mjeti kryesor i pushtimit. Por ato mund të plotësojnë shtytje të tjera. Disa anije zbarkuese janë vërejtur duke ngarkuar tanke. Dhe ato mund të përdoren për të ofruar përforcime strategjike ndërsa një pushtim tokësor përparon tutje.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button