LajmeTë tjera

Sallatë mesdhetare, përgatitet shumë shpejt

Përgatitet shumë shpejt dhe është shumë e shijshme. Kjo sallatë përmban shumë produkte me cilësi të mëdha ushqyese.

Kjo sallatë mund t’ju u shërbehet katër personave.

Përbërësit:
2 tranguj
4 domate
1 qepë të kuqe
75 gramë djathë feta
2 lugë vaj ulliri
2 lugë uthull të kuqe
Kripë sipas dëshirës
piper i zi, për shije
1 lugë gjelle lëng limoni
1 filxhan (200 gramë) ulliri kalamata
Përgatitja:

Së pari i heqni lëkuren trangujve. E preni në copa të barabarta dhe pastaj ndani në kube të vogla. Vendoseni në një enë të përshtatshme për sallatë.

Pritini domate në copa të mesatare sipas dëshirës dhe pastaj vendoseni mbi trangujt.

Priteni qepën e kuqe në gjysmë, duke i hequr lëvoren, dhe ashtu me vijëza të holla shtojeni mbi produktet e përgatitura më herët.

Për fund shtoni djathin e feta, vajin e ullirit, uthullën e kuqe, kripën, piperin, lëngun e limonit dhe ullinjtë në enën e sallatës dhe përziejeni ngadalë.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button