Lajme

Shtëpia e Bardhë: Biden e Putin nesër bisedë telefonike për tema të ndryshme

Presidenti i SHBA-së Joe Biden do të bisedojë nesër në telefon me homologun e tij rus Vladimir Putin për temat aktuale, duke përfshirë angazhimet e ardhshme diplomatike me Moskën, njoftoi sot Shtëpia e Bardhë.

Sipas deklaratës, administrata Biden është e përfshirë në diplomaci gjithëpërfshirëse me aleatët dhe partnerët e saj evropianë, duke konsultuar dhe koordinuar një qasje të përbashkët në përgjigje të pranisë ushtarake të Rusisë në kufirin me Ukrainën.

Biden diskutoi me liderët evropianë dhe zyrtarët e administratës amerikane janë angazhuar në angazhim shumëpalësh me NATO-n, BE-në dhe OSBE-në.

Zyrtarët zhvilluan gjithashtu konsultime të shumta me kolegët e tyre, duke përfshirë ata nga vendet e krahut lindor të NATO-s, si dypalësh ashtu edhe në formatin B9, si dhe me Ukrainën, tha zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Emily Horn.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button