BotaLajme

Tensionet shtohen ndjeshëm, mediat gjermane: NATO rrit nivelin e gatishmërisë

Veçanërisht ditën e fundit, tensionet në lindje të Ukrainës janë rritur ndjeshëm. Mediat ruse raportuan për 2 shpërthime të fuqishme në qytetet e Donetskut dhe të Luhanskut, ndërsa banorët e tyre po evakuohen në drejtim të Rusisë.

Mediat ruse raportojnë se forcat ukrainase po sulmojnë edhe me mortaja në drejtim të forcave proruse në ato zona. Ndërkohë, SHBA në reagimet e fundit e ka cilësuar këtë situatë si të sajuar nga Moska.

Në anën tjetër, Agjencia gjermane e lajmeve DPA, ka raportuar mbrëmjen e së premtes, teksa citon burime brenda aleancës, se NAPO po rrit nivelin e gatishmërisë së mijëra trupave për shkak të krizës në Rusi.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button