BotaLajme

Tre shtete të BE’së i japin Ukrainës 70 avionë luftarakë në luftën kundër okupatorit rus

Bullgaria, Sllovakia dhe Polonia i kanë dhuruar 70 avionë luftarakë Ukrainës në luftën kundër agresorëve rusë.

Kështu ka bërë të ditur faqja zyrtare e Forcave Tokësore të Ukrainës.

Në të thuhet se Bullgaria ka dhuruar gjithsej 30 avionë (16 Mig-29 dhe 14 Su-25), Sllovakia 12 Mig-29 dhe Polonia 28 Mig-29.
“Fantazma e Kievit” tani do të ketë më shumë, thuhet në postim.

Ky është postimi i plotë:

“Fantazma e Kievit” tani do të bëhen më shumë!

✈️ +70 avionë për ushtrinë ukrainase!

🤝 Partnerët tanë na kalojnë Mig-29 dhe Su-25! Nëse është e nevojshme, ata do të mund të bazohen në aeroportet polake nga të cilat pilotët ukrainas do të kryejnë detyrat luftarake.

Bullgari (Mig-29) – 16 copë

Bullgari (Su-25) – 14 copë

Polonia (Mig-29) – 28 copë

Sllovakia (Mig-29) – 12 copë

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gjithashtu mund te shikoni
Close
Back to top button