Lajme

Ukraina thotë se ka rrëzuar pranë Kiveit një avion rus me parashutistë

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës thotë se ka rrëzuar pranë Kievit një avion transportues, duke vrarë një numër të madh parashutistësh rusë.

Ministria e Mbrojtjes në Kiev shkroi në një postim në Facebook se avionët luftarakë ukrainas Su-27 kapën një transportues trupash rus IL-76 MD rreth orës 00:30 me orën lokale të shtunën teksa po përpiqej të zbarkonte parashutistët në rajonin e Kievit.

Sipas specifikimeve të lëshuara nga prodhuesi, avioni mund të transportojë deri në 167 ushtarë, si dhe një ekuipazh prej 6-7 personash.

“Kjo është hakmarrje për Luhansk 2014”, shkroi në Facebook komandanti i ushtrisë së Ukrainës, gjenerallejtënant Valery Zaluzhny, duke iu referuar rrëzimit të një avioni ukrainas tetë vjet më parë, i cili vrau 40 parashutistë dhe nëntë anëtarë të ekuipazhit.

Zëdhënësi ushtarak rus Gjeneral Major, Igor Konashenkov pretendoi të shtunën se Moska nuk ka pësuar ende viktima gjatë pushtimit.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button