Lajme

Von Cramon: Serbia është shtet i kapur

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Crammon, ka deklaruar se nuk thuhet asgjë e re me faktin se Serbia është shtet i kapur me një dosje të dobët të reformave.

Gjatë një debati në PE, eurodeputetja gjermane tha se ai që ajo e quan regjimi në Serbi i ka hapur dyert për investime të Kinës që nuk kanë asnjë respekt për të drejtat e punëtorëve apo çështjet e mbrojtjes së ambientit dhe dinjitetit njerëzor mbi të gjitha.

Nga debati i gjatë në llogari të Serbisë kanë shkuar akuza të rënda edhe nga eurodeputetë tjerë sidomos në menyrën sesi Beogradi zyrtar po i trajton protestat e organizatave ambientaliste si dhe trajtimit që po u bënë kompania kineze “Ling Long” punëtorëve të saj vietnamez.

Ka ditë që në Serbi po zhvillohen protestat.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button