Lajme

Zv.kryeministrja serbe: Serbët në Veri të Kosovës i furnizuam ne me rrymë

 Beograd

Zorana Mihajloviq zëvendëskryeministrja e Republikës së Serbisë, e cila  është edhe Ministre e Energjisë ka deklaruar se vendimi i KOSTT në Kosovë për të mos mbuluar shpenzimet e energjisë elektrike për komunat veriore është presion mbi serbët .

“Ka një seri tjetër të gënjeshtrave dhe konspiracioneve të orkestruara kundër popullsisë serbe në Kosovë. Borxhi prej 17 milion euro që KOSTT e raportoi në dhjetor 2020 është një gënjeshtër”, është shprehur ajo.

“Është gënjeshtër sepse deri në dhjetor furnizimi me rrymë në Serbi është bërë direkt nga Serbia”.

Nder te tjera ka thënë se nuk ka të dhëna që tregojnë se cili është shpenzimi për rrymë në komunat me shumicë serbe në pjesën veriore.

Gjithashtu mund te shikoni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button